Bergamo

  

Pierwsze miasto na mojej podróżniczej liście po Włoszech zostało odhaczone! ✔️✔️✔️ Bergamo to miasteczko, do którego są najtańsze loty z Polski. Ale nie tylko z tego powodu warto się tu wybrać! 😅

Bergamo – jakie jest?

Bergamo, mimo iż małe, to naprawdę piękne, włoskie miasteczko. Jest podzielone na dwie części, cittá alta (tzw. wysokie miasto) i cittá bassa (tzw. niskie miasteczko). Dotrzeć do centrum miasta z lotniska jest niezwykle łatwo. Wychodząc przez główne drzwi portu lotniczego wystarczy przejść przez pasy i autobusem nr 1 przejechać dwa przystanki.

Aby tego dokonać, należy zakupić bilet autobusowy. Można to zrobić w czerwonej maszynie, która jest na przystanku lub w biurze dla turystów na lotnisku. Bilet na 1h kosztuje 2,4 euro. Następnie należy wysiąść na przystanku, który nazywa się „Stazione Autolinee„, tuż obok stacji pociągów i autobosów, skąd można dalej ruszyć na podbój Włoch! Jest tu także przechowalnia bagaży, gdzie za średnio 1e/1h można zostawić swój dobytek i zwiedzać Bergamo bez zbędnego obciążenia.

„Stazione Autolinee” znajduje się na terenie citá bassa, czyli nowoczesnej części miasta. Tak jak wcześniej wspomniałam, tu znajduje się dworzec pociągowy i autobusowy, na który przyjeżdża autobus z lotniska. Tutaj także jest mniej turystów, a więcej lokalnych mieszkańców. Znajdują się budynki dyplomacji, biura, sklepy i restauracje.

Pomiędzy poszczególnymi częściami miasta (cittá alta i bassa) możesz podróżować specjalnym pociągiem, który nazywa się Funicular, a także przy pomocy autobusów. Tą samą drogę możesz także pokonać na piechotę, co zajmuje około 30 minut (2,5 km). Może to być jednak trochę męczące, jako że należy iść pod górę (#cardio🏃‍♀️🏃‍♂️). W drugą stronę jest nieco łatwiej, bo z górki 😀. Ja szczególnie polecam wybrać się drogą, która nazywa się Viale della Mura i później Via della Fare. Idąc tą drogą można zahaczyć o kilka zabytków Bergamo, a mianowicie:

 • Torre dei caduti

 • Basilica di Sant’Alessandro in Colonna

 • Cannoniera di San Michele

 • Porta San Giacomo lub Porta S. Agostino

 

Co więcej, idąc tą drogą można podziwiać piękne widoki i cudna panoramę Bergamo.

Cittá alta to starsza cześć miasta. Jest otoczona weneckimi murami „Mura Venete di Bergamo”, które stanowią jedną z głównych atrakcji miasta.

Tutaj znajduje się także większość zabytków Bergamo, np. przepiękny plac „Piazza Vecchia”.

Są tu także najbardziej znane muzea, kościoły i katedry takie jak:

 • Palazzo della Ragione

 • S. Alessandro Cattedrale di Bergamo

 • Torre del Gombito

 • Battistero

 • Diocesi di Bergamo

 • Basilica di Santa Maria Maggiore

 • Cappella Colleoni

 • Campanone

Nawet jeśli nie jesteś osobą wierzącą, warto wejść do środka, bo kościoły wymienione wyżej są naprawdę piękne😍😍😍!

W okolicy są także liczne restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami jednakże z mojego punktu widzenia bardziej nastawione na turystów, aniżeli mieszkańców miasta. Niemniej jednak tutaj także można spotkać dużo Włochów. Warto także wstąpić tu do pysznej lodziarnii: „Gelateria Pasticceria Dei Mille” i restauracji, w której sama nie byłam, ale podobno jest smacznie. Nazywa się „Da Mimmo (Bergamo Alta)”.

Cittá alta jest po prostu przepiękna! Pełna wąskich uliczek, małych okien z kolorowymi okiennicami i kwiatami. Nie ciężko się tu także zgubić. Ja robiłam to na tyle skutecznie, że pytając o drogę, miałam okazję poznać kilku mieszkańców miasta i wykonać 40.000 kroków 💪💪💪.

W drodze z cittá bassa do cittá alta możesz także zauważyć jeden z wydziałów Uniwersytetu Bergamo (Università degli studi di Bergamo – Dipartimento di Scienze Umane e Sociali).  Tu także warto zajrzeć, gdyż jest to niesamowite w jak starych budynkach uczą się Włosi. Ja przybyłam do Bergamo w dniu, kiedy studenci mieli swoje obrony i wyglądało to cudnie. Na wzgórzach, z tak piękną panoramą w tle, chłopcy w garniturach i elegancko ubrane dziewczyny w wiankach na głowach rzucali konfetti, śpiewali swoje tradycyjne piosenki i oblewali się szampnem.

Generalnie w Bergamo znajdziesz także dużo parków i terenów zielonych, gdzie możesz odpocząć lub zmęczony/zmęczona spacerowaniem, uciąć sobie drzemkę 😅.Z tego też powodu czasami o tym mieście mówi się Bergamo verde 🌱🌱🌱. Mi szczególnie spodobał się park, który nazywał się „Parco della Rocca e Fauna Orobica”. Będąc w okolicy warto się także wybrać nad przepiękne jezioro d’Iseo (lago d’Iseo).

Widok z Parco della Rocca e Fauna Orobica

 

Podsumowując, wydaje się, że jeden dzień wystarcza na zobaczenie najważniejszych zabytków Bergamo. Jeśli natomiast możesz spędzić tu noc, zdecydowanie warto! Wtedy masz szansę poczuć prawdziwy klimat miasta, udać się na aperitivo i cieszyć się „dolce far niente”, czyli tradycjnym włoskim nic nierobieniem! 💃 🕺 Sobie i Tobie życzę jak najwięcej takich chwil! ❤️❤️❤️

 

PS Super extra tip: W większości miejsc należących do cittá alta i bassa jest darmowe wifi, które działa perfekcyjnie. Aby mieć do niego dostęp wystarczy napisać sms o treści „hello” na numer 0039 342 40 35 035.

Tak więc, jeśli wybieracie się do Bergamo – udanego zwiedzania, a tym którzy na razie zostają w Polsce, przesyłam dużo włoskiego słoneczka! ☀️☀️☀️

Przepraszam za mój wygląd, ale tego dnia spałam niecałe 4h 😅.

Całuję,

Kasia

Kategorie: podróże