Jak dieta jest dobra dla twojego mózgu?

  

Czy dopadło Cię jesienne zmęczenie?🍂🍂🐿️🐿️ Masz dużo pracy, a sił jakby brak? A może gonią Cię deadliny i nie wiesz, jak im sprostać?🕰️🕰️ Jeśli ty i twój mózg potrzebujecie dodatkowego wsparcia, zapraszam do lektury!

Czy są jakieś dietetyczne rozwiązania, które mogą zmniejszyć twoje zmęczenie i dać Ci więcej energii do życia? 💪

Zapewne nie raz słyszałaś o jedzeniu czekolady przed egzaminem.🍫Mówi się także, że orzechy, np. włoskie dobrze wpływają na nasz umysł. W końcu nie bez powodu maja taki kształt! 🥜🥜 Czy istnieje jakaś dieta, która wspomaga pracę mózgu? Czy będąc w swoim wieku, można mieć umysł młodszy o prawie 10 lat? Okazuje się, że tak!

Poznaj dietę MIND!

Jej nazwa nie wzięła się znikąd! Dieta ta została specjalnie skonstruowana, tak aby ochronić mózg przed przedwczesnym starzeniem się.🧠 Jak wynika z badań[1] dokładne zastosowanie się tego planu żywieniowego, pozwala na osiągnięcie wyniku jak osoby młodsze o 7,5 roku! Czyli mówiąc w dużym skrócie, zastosowanie diety MIND pozwala na zachowanie umiejętności poznawczych na takim samym poziomie jak osoby młodsze prawie o 8 lat!

Czyż nie jest to wspaniała wiadomość dla naszych dziadków i rodziców? To w tym okresie zaczynają oni zauważać pewnie objawy procesu starzenia, które częściowo wynikają z fizjologii procesu starzenia się. Czasami dochodzi do tego także patologia, jaką jest rozwój choroby neurodegeneracyjnej, np. Alzheimera. Ten, kto jej doświadczył, wie, jak straszną jest chorobą. Zabiera to, co zawsze myślałaś, że będzie tylko twoje. Kto z nas nie mówił, że warto coś zrobić, gdzieś pojechać, bo to, co przeżyjesz to twoje? Nie w tym wypadku. Ta choroba zabiera Ci wspomnienia, a w zaawansowanym okresie także samodzielność i normalne funkcjonowanie.

 

Dieta MIND została specjalnie skonstruowana, aby opóźnić wystąpienie/zmniejszyć nasilenie choroby Alzheimera. Czy to nie wspaniałe, że w tak poważnej sytuacji nie musimy już czekać z założonymi rękami? Wiedząc o predyspozycji naszej lub członka rodziny, możemy zadbać o to już teraz? Im wcześniej tym lepiej!

Jak działa dieta MIND?

Jak to możliwe, aby spożywanie wybranych produktów spożywczych wpływało na pracę mózgu? Autorzy diety opierają swoje założenia na obserwacjach 960 pacjentów, które trwały ponad 9 lat, w ramach projektu Memory and Aging Project.

 

Dieta MIND powstała na bazie dwóch, dotychczasowo najbardziej uznanych w świecie nauki, diet: diety DASH i diety śródziemnomorskiej. Obecnie nie ma wątpliwości co do korzystnego wpływu na zdrowie tych diet. Są one często wykorzystywane podczas wspomagania leczenia, a także zmniejszania ryzyka licznych chorób cywilizacyjnych,  takich jak: choroby układu krążenia czy nowotwory. Do stworzenia planu żywieniowego diety MIND wykorzystano składniki odżywcze, które w badaniach od wielu lat wykazują pozytywne działanie na funkcjonowanie mózgu, pamięć i zmniejszanie ryzyka chorób poznawczych.

 

Plan żywieniowy MIND jest stosunkowo nowoczesnym podejściem. Z uwagi na jej nowatorski charakter jest niestety jeszcze rzadko wykorzystywana. Jej nowatorskość polega na tym, że autorzy nie nakazują nam ścisłego dostosowania się do wszystkich zasad diety. Nawet częściowe dostosowanie się do zaleceń przynosi korzyści! Oczywiście im dokładniej się zastosujemy, tym większa szansa na pozytywny wpływ diety!

Jakie składniki tworzą dietę MIND?

Ten plan żywieniowy składa się produktów polecanych i przeciwwskazanych. Jakie to są?

 

 

 

Produkty polecane do spożywania:

 1. Zielone warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, sałata etc.) -> co najmniej 6 porcji/tydzień
 2. Inne warzywa (papryka, dynia, marchew, brokuły, seler, ziemniaki, fasola, groszek, pomidory, sos pomidorowy, buraki, fasolka szparagowa, kukurydza, cukinia, bakłażan)-> co najmniej 1 porcja/dziennie
 3. Owoce jagodowe np. truskawki -> co najmniej 2 porcje/tydzień
 4. Orzechy zwykłe, nie solone lub w posypkach itd. -> co najmniej 5 porcji/tydzień
 5. Oliwa z oliwek -> główny stosowany tłuszcz
 6. Produkty zbożowe pełnoziarniste -> co najmniej 3 porcje/dzień
 7. Ryby i owoce morza (nie smażone) (np. kanapka z tuńczykiem, ryba jako danie główne; niesmażone paluszki rybne itd.) . -> co najmniej 1 porcja/tydzień
 8. Nasiona roślin strączkowych np. fasola, soczewica, soja -> co najmniej 3 porcje/tydzień
 9. Drób (niesmażony) (np. kurczak lub indyk jako kanapka lub danie główne) -> co najmniej 2 porcje/tydzień
 10. Wino -> 1 kieliszek/dzień

*Podane porcje, np. co najmniej 6 porcji/tydzień zielonych warzyw dotyczy najlepszego zastosowania się do diety.

 

 

Produkty niewskazane:

 1. Czerwone mięso i przetwory (cheeseburger, hamburger, burrito, taco z wołowiną, hot dogi, grillowana wołowina lub wieprzowina, salami, bologna; wieprzowina, wołowina lub baranina (klopsy, pieczeń) -> mniej niż 4 porcje/tydzień
 2. Żywność smażona, fast – food (jak często jadasz smażone jedzenie na mieście? Np. frytki -> rzadziej niż 1/tydzień
 3. Produkty cukiernicze i słodycze (ciasta, ciasteczka, słodkie przekąski, pieczywo cukiernicze, pączki, drożdżówki, lizaki, cukierki, lody, budynie, szejki smakowe) -> mniej niż 5 porcji/tydzień
 4. Masło, margaryna twarda (kostkowa, typu do pieczenia) -> mniej niż 1 łyżka stołowa/dzień
 5. Ser -> rzadziej niż 1 porcja/tydzień

 

A co oznacza jedna porcja [2]?

 

Chcesz wypróbować dietę MIND już dzisiaj? Możesz skorzystać z tych przepisów:

[1] Morris M. C. i wsp. MIND diet slows cognitive decline with aging. Alzheimer’s & Dementia 11 (2015) 1015-1022.

[2] DASH Eating Plan. Lower Your Blood Pressure. U.S. DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES. NIH Publication No. 06-4082, 2006.

Kategorie: Bez kategorii