Święto 🍫

  

Czy wiesz, czyje jest dzisiaj święto?🤔🤔🤔

Prawie tak cudowne, jak 8 marca (Dzień kobiet FYI)💕, tematycznie też zbliżone. Majowie, Aztekowie, wanilia i napój Bogów coś Ci podpowiadają?

 

Tak, dzisiaj jest święto czekolady! 🍫🍫🍫 Z tej okazji zapraszam Cię na kilka informacji (między innymi) na temat jej cennego wpływu na zdrowie!

  1. Wbrew pozorom, pierwsi nie spożywali jej Aztekowie czy Majowie, a Olmekowie zamieszkujący Amerykę Środkową za czasów prekolumbijskich. Jednakże to Aztekowie wzbogacili ziarna kakaowca o wanilię, czerwony pieprz lub płatki kwiatów. Do Europy zostało przywieziona przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku.
  2. Do czołówki producentów czekolady zaliczamy: Wybrzeże Kości Słoniowej, Indonezję, Ghanę, Nigerię i Kamerun.

Cały rynek przetwórstwa czekoladowego jest wart w przybliżeniu 90 mld USD.

 

3. Czekolada jest źródłem epikatechiny!

  • Jest to substancja o potencjale antyoksydacyjnym, która dzięki temu, że ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników tlenowych, opóźnia procesy starzenia się komórek i działa odmładzająco!

Sprawa jest na tyle poważna, że naukowcy z Cambridge opracowali czekoladę, która spowalnia starzenie się skóry! Nazwa się ona Esthechoc (https://www.esthechoc.com/pl/#p2) i kosztuje 135 zł + przesyłka.  💸💸💸

  • Substancja ta wpływa korzystnie także na ryzyko chorób układu krążenia, gdyż spowalnia rozwój miażdżycy, obniża stan zapalny, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniża poziom lipidów, obniża poziom ciśnienia tętniczego i poprawia funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego.❤️❤️❤️
  • Wszystkie wyżej wymienione właściwości przyczyniają się do tego, że czekolada wpływa na poprawę krążenia. I dotyczy to także mózgu!🧠🧠🧠 W badaniach wykazano, że spożycie 10g czekolady dziennie wyraźnie poprawiło wyniki testów pamięciowych!
  1. Jest źródłem serotoniny!

Jest to neuroprzekaźnik, który wpływa korzystnie na nastrój i zmniejsza ryzyko depresji. W badaniach wykazano, że spożywanie 50 g ciemnej czekolady dziennie przez pacjentów z chorobą nowotworową pozwoliło zmniejszenie zaburzeń lękowych i depresyjnych.

  1. Jest źródłem fenyloetyloaminy!

Jest to substancja, która odpowiada za np. euforię po wysiłku. Niestety w czekoladzie jest w większości rozkładana przez monoaminooksydazy-B. 🙁

  1. Zawiera żelazo, magnez i cynk.

Czyli składniki mineralne, które wpływają na prawidłowe codzienne funkcjonowanie, a także poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci!

 

Czy faktycznie kiedyś czekolady zabraknie? 😟😟😟

Najnowsze trendy wskazują jednoznacznie tendencję spadkową w produkcji kakao. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się:

  • susze dotykające plantacje (a kakaowce są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne),
  • epidemię Moniliophthora roreri*.

*Jest to gatunek grzyba atakujący młode owoce kakaowca. Uważa się, że przyczynia się on do zmniejszenia zbiorów o 20 – 30%.

 

Jak twierdzą eksperci, sytuację w Wybrzeżu Kości Słoniowej dodatkowo komplikuje epidemia wirusa Eboli. W związku z powyższym, długie utrzymywanie się obecnej sytuacji może stanowić przyczynę powtórzenia się statusu czekolady sprzed czterech wieków, kiedy była luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych! 😟

 

Tak więc póki możemy, jedzmy!❤️❤️❤️ Najlepiej gorzką! Może być także kakao, byle prawdziwe! W związku z tym zapraszam Cię na:

Z racji, że Boże Narodzenie już dawno za nami, możesz przygotować ją w wersji bez mandarynek, smakuje równie cudnie!

Kolejna propozycja z czekoladą to także:

Smacznego! ❤️

 

Opracowano na podstawie:
Zdrojewicz i wsp. Wpływ spożycia czekolady na organizm człowieka. Medycyna Rodzinna 3/2017, s. 237-243.

 

Kategorie: wiedza